«

»

Mar 11

KONKURS NA PI-PLAKAT

Jest taka liczba, która ma swoje święto. To „pi” definiowana między innymi jako stosunek długości obwodu do średnicy koła. Jej urodziny przypadają co roku 14 marca. Dzień ten wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych datę tę zapisuje się jako 3.14 (najpierw miesiąc, potem dzień), a to jest właśnie przybliżenie liczby pi. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się on dużą popularnością. Z tej okazji Amerykanie pieką okrągłe placki („pie” wymawia się podobnie do pi) i dyskutują o dziwnych właściwościach tej liczby.Z tej okazji  Koło Miłośników Gier Logicznych – Studenckie Koło Naukowe Wydziału Informatyki: Politechniki Białostockiej i Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego ogłosiło konkurs na plakat związany z Międzynarodowym Świętem Liczby Pi. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej kreatywnych prac, które przedstawią zastosowania liczby Pi.  Alicja Olizaruk – uczennica klasy VIIa  i Laura Kalicka – uczennica klasy IIa gimnazjum wykonały plakaty o liczbie Pi. Lista laureatów zostanie wyłoniona po zaprezentowaniu wszystkich prac 14 marca 2018 r.

 Aneta Michaluk