«

»

Lis 20

„Dla każdego dziecka dzieciństwo!” Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszej szkole #dlakażdegodziecka#wcd

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o nich, w tym edukowanie podopiecznych.  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

 Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Również my. 19 listopada 2019 r. naszą szkołę zdominował kolor niebieski: niebieskie ubrania, plakaty, kwiaty, a nawet włosy! Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i dyrekcja różnymi odcieniami błękitu zamanifestowali swoją radość z powodu świętowania 30 urodzin Konwencji, ale i solidarność z dziećmi, których prawa w różnych częściach świata są łamane. Na lekcjach wychowawcy rozmawiali z dziećmi o ich prawach, wspólnie przygotowywali plakaty, kwiaty i prace konkursowe. Nadgarstki wielu uczniów przyozdobiła niebieska wstążeczka – znak sprzeciwu przeciw łamaniu praw dzieci, zwłaszcza tam, gdzie trwają wojny. Był czas na wspólne spotkania młodszych i starszych uczniów na sali gimnastycznej, a podczas nich – rozmowy o prawach, pamiątkowe zdjęcia i radość.

Wszystkich dorosłych zachęcamy do tego, by przypomnieli sobie Konwencję o prawach dziecka. Warto!